Blog o vývoji softvéru na mieru

Najrýchlejšia tvorba prvotriednych webových stránok.

Príťažlivý vzhľad, jednoduché ovládanie, dodržaný rozpočet a časový harmonogram.

Dve základné techniky použitia obrázkov pre rýchlejšie načítanie webových stránok

Rýchlosť zobrazenia webových stránok je jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý rozhoduje o tom, či návštevník vašich webových stránok využije vaše služby.

Rýchlosť zobrazenia webových stránok

Rýchlosť zobrazenia webových stránok ovplyvňuje viacero faktorov. V prvom rade je to rýchlosť pripojenia do internetu a potom hlavne množstvo dát, ktoré webová stránka obsahuje.

Rýchlosť akou je do internetu pripojený návštevník vašich webových stránok samozrejme neovplyvníte, ale objem údajov, ktoré sa načítavajú máte plne pod kontrolou.

Objem údajov, ktoré sa načítavajú pri zobrazení webových stránok závisí od toho ako je webová stránka naprogramovaná a od prvkov, ktoré obsahuje. Spôsob programovania webových stránok má plne v réžii váš vývojár, ktorý vám webové stránky vytvorí. Ich následná aktualizácia, zmena textov, obrázkov a pod. už je väčšinou vo vašich rukách.

A práve obrázky môžu spôsobiť, že vaše webové stránky sa budú načítať veľmi pomaly a odradia návštevníkov vášho webu od toho, aby si na webe pozreli viac informácií.

Rozmery a veľkosť obrázkov

O tejto problematike sme už písali v predchádzajúcich článkoch Ako správne používať obrázky na webových stránkach  a Ako upraviť obrázky pre webové stránky. Ak sa budete držať rád, ktoré sú v týchto článkoch uvedené splnili ste základný predpoklad k tomu, aby vaše webové stránky neboli spomalené v dôsledku neprimeranej veľkosti obrázkov.

 

Počet obrázkov

Hoci ste všetky obrázky upravili do primeranej veľkosti, tak aj napriek tomu sa môžu vaše webové stránky načítavať pomaly, ak na nich bude zaradených veľmi veľa obrázkov.

Ak tam budete mať stovky alebo až tisíce obrázkov, tak sa môžu webové stránky stať úplne neovládateľnými. Prehliadač webových stránok sa pri načítaní webovej stránky snaží načítať celý jej obsah, teda aj všetky obrázky, ktoré konkrétna webová stránka obsahuje, hoci nie všetky musia byť práve vo viditeľnej oblasti prehliadača. Ak budú obrázky až niekde na konci webovej stránky, v časti, ktorá ešte nie je viditeľná, aj napriek tomu sa budú načítavať.

Riešením je tzv. Lazy Load, čo znamená, že kód webovej stránky je upravený tak, aby sa obrázky načítavali až vo chvíli, keď sa dostanú do viditeľnej časti obrazovky, teda až vo chvíli, keď ich máte skutočne vidieť.

Takúto úpravu si však neviete urobiť sami. Skúsený tvorca webových stránok na túto skutočnosť myslí a už pri návrhu webových stránok vám Lazy Load do nich zapracuje.

Rozsiahle fotogaléria sa potom zobrazujú rovnako rýchlo a plynule ako webové stránky s pár fotkami.

Ako zarábať online predajom (web, eshop, ...), nech predávate čokoľvek? Ako predávať viac a za vyššie ceny ako konkurencia? Ako vyliečiť stratový web a eshop? Ako nenaletieť na rozprávky tvorcom webov a markeťákom, ktorými Vás oberajú o peniaze?